Blog
Blog

Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Perdeler, tüm yaşam alanlarının dekorasyonunda en tamamlayıcı öğelerdir. Özellikle evlerin hem içten hem de dıştan güzel ve şık görünmesine katkı sağlayan perdelerin seçimi oldukça önemlidir.

Yaşam alanlarınıza uygun olmayan perdeler, bulunduğu yere uyum sağlayamadığından orayı iç karartıcı ve basık gösterebilmektedir.

Perde Seçiminde İlk Adım

Perde seçiminde ilk yapılması gereken şüphesiz kullanım yerini ve amacını belirlemektir. Çünkü salondan yatak odasına ya da mutfaktan ofise her alana uygun perdeler farklılık göstermektedir. Örneğin yatak odasına seçilecek perdelerde fon bulunmasına ya da daha kalın ve ışığı az yansıtan kumaşlardan üretilmesine dikkat edilmelidir. Çünkü kaliteli bir uyku, karanlık bir ortamda sağlanabilmektedir.

Perdelerin kullanım yerini belirledikten sonra yapmamız gereken şey ise tarzını planlamaktır. Seçeceğiniz perdeler hem sizlerin tarzını yansıtmalı hem de bulunacağı yere uyum sağlayabilmelidir. Bu konuda ise sizler için belirleyici olan, yaşam alanlarınızın boyutu ve kullandığınız mobilyaların türü olmaktadır. 

Farklı Perde Seçenekleri

Günümüzde üstün teknolojiler sayesinde birçok farklı perde üretimi yapılabilmektedir. Zebra perdeden storlara, tül perdeden fonlara, jaluziden ip perdeye kadar saymakla bitmeyecek kadar perde seçeneği bulunmaktadır. Sizlerin yapması gereken, yaşam alanlarınıza en çok yakışacak olanı seçmektir. Bu konuda kararsız kalan kullanıcılar içinse iç mimarlık hizmetleri verilmekte ya da kişiye özel perde üretimleri yapılmaktadır.